Žádný šampón, jenom krásné vlasy

Máte svou oblíbenou značku šampónu? Já taky. Jmenuje se soda + ocet. Koupíte ho i v naší vesnické sámošce.  Jestli máte věčné potíže se zplihlým účesem, lupy a mastnými vlasy, zkuste to. Je možné, že vaše problémy souvisí s některou z látek, které se do běžných šampónů přidávají. Za sodu a ocet doslova a do písmene téměř nic nedáte.  Finta se vám může hodit i na dovolené, když si zapomenete s sebou přibalit šampón.

První šedivý vlas jsem si vytrhla ve čtrnácti letech. V šestnácti jsem se začala barvit, protože to bylo rychlejší než vytrhávat šediny. Upřímně, po téměř dvaceti letech netuším, jakou mám přirozenou barvu vlasů. Dvě desetiletí obelhávání matky přírody a k tomu dvě těhotenství následované kojením zanechaly na mé kštici dost výrazné stopy.

Někdo možná považuje vlnité vlasy za ideální. Přála bych vám hledat vhodný střih pro jemné vlnité vlasy se sklonem k nadměrnému maštění. Peklo a to každé ráno a potom pak při každém pohledu do zracadla. Kadeřnice mi poradila používat speciální (příšerně drahý) šampón a podobně nabušený kondicionér. Zázračná emulze fungovala zhruba dva měsíce, pak mi došla, protože můj muž se tím umýval celý. Prý to opravdu krásně vonělo. Následovala fáze velkého střídání a hledání, tedy šampónů ne muže. Pak jsem si v rámci návratu k přírodě zkoušela umývat hlavu mýdlem. Nezkoušejte to.

Přiznávám se, asi na šest měsíců jsem to prostě vzdala. Bylo mi jedno co mám na hlavě a bylo mi ukradené, čím to myju. Svatba mojí kamarádky tomuto období odzvonila. Když jsem se viděla na fotkách, pochopila jsem, proč se císařovna Sisi odmítala po třicítce portrétovat.

Tentokrát jsem na to šla vědecky, ostatně jsem z učitelské rodiny. Brzy jsem vygooglila, že látka SLS (sodium lauryl sulfate) může dráždit pokožku i vlasy a tím způsobovat jejich špatný stav. V šampónu je SLS nutné, protože díky němu emulze pění. Znáte nějaký nepěnivý šampón? No, já taky ne.

Jednou v neděli, když děti spaly, jsem se v rámci relaxace začetla do jednoho z tisíců amerických blogů. Psala ho nějaká paní, která si už tři roky nemyla vlasy šampónem. Myla si je směsí jedlé (zažívací)  sody a octa. Bingo.

 Postup výroby a použití

V pondělí jsem šla koupit pět balení jedlé sody a jablečný ocet. Obyčejný vinný ocet je údajně příliš agresivní. V USA zažívací sodu prodávají po kilovkách, teď konečně chápu k čemu :-) Příprava proběhla bez problémů. Jednu polévkovou lžíci sody jsem rozpustila v hrnku vody. Jako kondicionér naředíte ocet stejně jako sodu, tj. Polévkovou lžíci na jeden hrnek vody. Obojí nalejete do dvou plastových lahviček a vše je připraveno. Do mokrých vlasů nanesete v přiměřeném množství sodový šampón, tak minutku drbete, mnete, spláchnete. Pak opláchnete octovým roztokem z lahvičky a zase spláchnete spíš chladnější vodou. Hotovo. Octovou zálivku opravdu nesmíte vynechat, jinak se nezbavíte sody!!

 

Vaše obavy, že vám bude hlava „vonět“ po octu jsou liché, vůbec nic nejde cítit.  Vaše vlasy nijak nevoní ani nesmrdí, jsou prostě pachově naprosto neutrální. Někdy je prý potřeba trochu experimentovat s naředěním obou přípravků. Jemným vlasům spíše uberte, pevným a mastným přidejte sody a octa. Chvíli trvalo, než se upravila „nová vlasová rovnováha“, takže první týden jsem si musela mýt vlasy každý druhý den. Toto přechodné období může trvat až měsíc. Pak jsem se vrátila ke své obvyklé mycí frekvenci dvakrát do týdne.

 

Půl roku poté si stále umývám hlavu sodou a octem. Protože lepší vlasovou kosmetiku neznám!

 • Je levná.
 • Jde udělat do zásoby a nekazí se.
 • Snadno se používá.
 • Nemastí se mi tolik vlasy.
 • Přestaly se mi třepit konečky.
 • Vlasy nejsou tak zoufale zplihlé.
 • Můj muž si skutečně dává velký pozor, aby se sodou nebo octovou vodou neumýval celý :-))

 

Na druhou stranu v rámci objektivity musím říct:

 • Vlasy nezískaly svou původní, mladistvou barvu, takže stále je musím barvit.
 • Jestli používáte hodně vlasové kosmetiky (pěny, gely, tužidla), tak vás pravděpodobně výsledek mytí nenadchne. Ocet se sodou nedokáže příliš dobře vymývat tyhle umělé zlepšovadla.

 

Používáte nějakou přírodní kosmetiku nebo alternativy?

72 comments to Žádný šampón, jenom krásné vlasy

 • Zkusím to. Vlasy si pouze barvím, a ještě jenom přelivy, no a dám vědět :-)

 • Natálie

  Ahoj, chtěla bych se zeptat..za jak dlouho ste viděla první výsledky? Vlasy si sodou a octem umývám už měsíc a pořád se mi šííleně mastí, tak snad to brzo přejde..ale pořád mám vlasy zplihlé a s lupy. Přejde to?

 • olga

  Díky za tip, už to zkouším skoro měsíc a ještě to musím trochu doladit :-). Máte skvělý blog, ráda sem chodím. Už mám nakoupené ingredience na domácí kosmetiku :-). Olga

 • Háňa

  To je krasny clanek, pobavil me a take dekuji za tip :)

 • Hanka

  Připojuji se k chvále mé jmenovkyně, děkuji :-)

 • […] dobrou zkušenost jsem udělala s tzv. bezšampónovou metodou, při které se vlasy umývají jenom jedlou sodou a octem. Potíž je, že abych na hlavě neměla […]

 • Tom

  Ano, tato metoda je perfektní.. A mohu vám doplnit vaše doporučení.. Našel jsem několikero článků přímo se zkušenostmi, že kůru sody postupně snížit a nakonec nepoužívat vůbec nic, pouze teplou vodu! Opravdu to funguje.. chce to jenom přežít to meziobdobí, kdy se vlasy budou vracet do biologické rovnováhy, kterou rozhodí klasické šampony..

 • Dobrý den, buďte opatrné. Tato metoda přináší krýtkodobý benefit tím že pročistí vlasy ale soda díky svému vysokému pH (9) dlouhodobě poškodí vlasy. To stejné platí pro kombinaci soda-ocet. Proto doporučuji tuto metodu neužívat víc než 2x do měsíce. Mějte se, jinak krásné počtení. :-)
  Alena

  • K

   Aleno, můžu se zeptat, odkud máte tyto informace? Logicky bych řekla, že tím, že se soda zneutralizuje octovou vodou, nemusela by dělat paseku. Ale ráda se nechám poučit.

 • zuzana

  Zrovna jsem tuhle metodu vyzkoušela a mám vlasy skoro stejně mastné jako před umytím :(. Takhle bych se asi styděla jít mezi lidi. A co s tím poškozováním vlasů při dlouhodobém používání sody a octu?

  • admin

   Ono to chce vychytat koncentrace. A zpočátku to fakt může způsobit větší maštění vlasů. Při dlouhodobém používání bych snižovala koncentrace, nebo umývala nastřídačku sodou + octem a nějakým šetrným šapmónem.

 • Petr Nešampon

  Tak jako chlap jsem to vyzkoušel. Hned po nalití “sodového střiku” jsem pocítil přijemný pocit čistoty. Minutku protřel, opláchl a bylo to. Ocet jsem ani nepoužil. Jsem chlap a chtěl jsem vědět co to udělá samotné. Výsledek super. Vlasy jak po umytí šamponem bez vůně. Překvapivě to vydrželo déle než od šamponu (s ním cca 3 dny) Dal jsem na jeden vědeckonaučný pořad v rádiu (Meteor) kde nic o poškození vlasů sodou neříkali, jen zazněla rada, když nebudem spokojeni tak to vylepšit ještě zálivkou octa, ale i citronem či medem. Medovou zálivku mám zrovna na hlavě a hledám něco o tom na netu. Pokud jsem zavítám dám vědět, pokud bude zájem. Za zkoušku nic nedáte. Sám budu zvědav na vaše výsledky.

  • admin

   No určitě dejte vědět. Ještě dva takové komentáře a bude to na samostatný článek :-) Případně to pokračování můžete napsat sám a poslat mi ho.

 • Linvitra

  Přemýšlím o tomhle: http://www.cestaprirody.cz/index.php?productID=3514 Má s tím někdo zkušenost?

  • admin

   Měla jsem šampón s kaolínem. Vlasy pravda pěkně lesklé, hebké, skoro jako po kondicionéru. Jen mi přišlo, že se hůř upravují, byly takové plihlé. Ale přímo s tímto šampónem zkušenost nemám, ten je ještě víc přírodní.

 • michala

  Také je připojuji se svou docela bídnou zkušeností. Já si umývám vlasy sodou a octem už 7 týden a žádný zlom nenastal , jsou takový divný, konečky suché a u hlavy masnější, celkové nic moc. Tak poradtě jestli jěště pokračovat nebo už to mám vzdát.

  • admin

   No, žádná metoda není samospasitelná :-) Jestli máte přesušené vlasy, zkusila bych umývat jenom teplou vodou, když tak nemá smysl se trápit.

 • Veronika

  Mám stejný problém jako Michala. Mám jemné a silně se mastící vlasy po ramena. Zkusila jsem sodu s octem v různých kombinacích a zatím nic moc. Dokonce dnes jsem si ráno vlasy umyla a už mám mastnější kořínky a zato jakoby přesušené konečky. Vadí mi ten pocit jakoby napudrovaných a drsných vlasů, navíc mi elektrizují. Jsou prostě divné. Sodou si chci prodloužit intermal mytí, ale zatím to vypadá, že budu muset mít každý den. Po týdnu se sodou jsem nevydržela a umyla šamponem, ale jsem odhodlaná to zkoušet dál. Máte prosím pro mě nějakou radu? Už nevím, jakou koncentraci mám zkoušet. Na netu čtu jen pozitivní ohlasy, ale jaké jsou začátky….

 • Jankas

  Zdravím všechny příznivce a děkuji za článek. Metodu mytí vlasů bez šamponu používám asi 2 týdny, ale už teď jsem nadšená a mám pocit, že to musím vytroubit do celého světa :) Žádné přechodné období, kdy by se mi vlasy nadměrně mastily u mě neproběhlo, za což jsem samozřejmě moc ráda. Je to tak svěží pocit vydrbat si hlavu sodou a pak přelít octem…Jediný problém je v tom, že jsou vlasy sušší, ale to myslím půjde napravit nějakou přírodní maskou(např. z olivového oleje). Ještě před 14.dny jsem si život bez šamponu nedokázala představit, teď je to přesně naopak. Mějte všichni moc hezký den a radujte se z maličkostí :)

 • Hana

  Dneska jsem narazila na úžasný článek, kdo by potřeboval výše uvedenou metodu rozebrat vědecky:

  http://www.rozhlas.cz/meteor/prispevky/_zprava/vlasy-o-vlasy–1167004?fb_action_ids=604589706238653&fb_action_types=og.recommends&fb_source=other_multiline&action_object_map={%22604589706238653%22%3A110243592488603}&action_type_map={%22604589706238653%22%3A%22og.recommends%22}&action_ref_map=[]

 • merusberuska

  Já mám vlasy vlnité až kudrnaté. Velmi jemné. Mytí sodou + octem jsem zkoušela asi 3 týdny, ale měla jsem potom hrozně přesušené konečky vlasů, vlasy mi začaly víc padat a lámaly se…
  Moc mě to mrzí, byla jsem toto metodou nadšena, ale asi patřím do té menšiny, kt. tato metoda holt nevyhovuje… :-(

 • brainbow

  dve pouziti, zatim to vypada velice dobre :-)

 • brainbow

  po tretim pouziti se lupy opet objevily, takze asi budu brecet :’-(

 • adus

  No,já vím že mi babička radila splachnout jednou za čas vlasy octovou vodou na lesk vlasu.. Šamponové kosmetiky jsem vyzkoušela mraky a na mé vlasy,které byly u hlavy mastnější suche konce,krepaté,bez lesku hrubé mi pomohl obyčejný dětský šampon,vlásky ó něm rostou,jsou lesklé,nezatížené,krásně se rozčešou i bez jakéhokoliv balzámu či masky. Je fakt že asi po prvním použití nákou změnu neuvidíte ale zkuste aspoň týden používat.Já si myju vlásky každý den,ne proto že by byly mastné ale vadí mi mít 2dny nemyté vlasy, tak jako na těle, se za den na vlasech usadí nečistoty a kord ti kteří používají tužidla,laky to vše vlaskům podle mého škodí,a vysušují je tak.

 • hosan

  nazdárek dáma, nejsem sice žena ale myslím že mohu též přispět, mytí sodou mě vážně oslovilo, pořád se mi zdálo že mi vlasy rostou pomalu a mám je takové ulízané, použil sem sodu a nestačím se divit, hned po umytí sem měl vlasy jak taraz pán opic, husté že mi ani hřeben nemohl projet, je mi 19 let. je to levný a dobry, vyhybejte se HLAVNE pripravkum s obsahem ve vode nerozpustnych silikonu (dimethicone)…je to zlo…:)) snad vam muj prispevek bude uzitecny:)

 • lada

  prý je důležité si často vlasy česat (několikrát denně), aby se přirozený maz distribuoval po celé dělce vlasů – to by mohlo pomoci u suchých konečků ;) jinak se chystám na první pokus… a jsem zvědavá

 • Adéla

  Ahoj, u mě soda a ocet skvělý, teď už většinou jen voda a soda jen někdy z nostalgie po důkladných očistách :-)občas mě ale štve svědění vlasů. V době šampónů jsem mývala lupy a občas je vymýtila spešl drahým šampónem. Soda ani ocet ani voda nijak na vyzdravení kůže nepomáhají. Nevíte, co s tím? Zkoušela jsem med a žádný zázrak, taky olej, ale pak jsem se nemohla zbavit mastnoty. Děkuju a omlouvám se, jestli o tom už někdo psal, nezvládam vše pročítat.

 • Jana

  Zdravím, já používám mycí olej na vlasy od Karla Hádka. Taky nepění :-) Ale jsou to jen kvalitní oleje, éterické oleje a lecitin, aby z toho teda byla mycí emulze. Kvalita vlasů je perfektní i kadeřnice nad tím kroutí hlavou a to si barvím vlasy už kolik let a teď mám i lehkou vymývací trvalou. Takže tak můj tip. Taky se na to musí zvyknout, je to prostě úplně jiné mytí.

  • admin

   Já mám od Hádka olej na obličej a taky si nemůžu vynachválit. Sice by mohl být levnější, ale zas používá se jen pár kapek denně, tak doufám, že to balení vydrží dlouho.

  • olga

   Taky mám doma šampón od pana Hádka, ale mně teda nesedí. Vlasy jsem po něm nikdy neměla pořádně umyté a druhý den už dost mastné. Zkoušela jsem to měsíc, ale bez úspěchu. Každému to asi sednout nemusí. Výborně se mi však osvědčil vaječný žloutek. Ten střídám se šamponem.

 • Nelli

  Dobrý den, chtěla jsme Vám poděkovat za tento článek. Po všech příspěvcích a hlavně díky vašemu článku, jsme se s mamkou do toho rozhodly jít. Zatím to vypadá užasně lepší než po umytí šamponem. Jsou lehké, svěží, hebké. Byly jsme už zoufalé co používat za značku šamponu a druh nakonec to dopadlo tak že vlasy už druhý den nepoužitelné. Navíc se mi začali objevovat bílé šupinky :(. Ještě jednou děkuji za nápad a pomoc. Zatím aplikujeme pouze dva týdny snad to zůstane takhle úžasné. :)

 • :)

  Chtěla bych se zeptat. Když jsem si poprvé touto metodou umyla vlasy byla jsem nadšená.. Ale teď podruhé je to hrůza.. Poměr voda + přísada je stejný ale když si po uschnutí vlasy češu, mám na kartáči bílý povlak jako kdybych vyčesávala zbytky sody.. Pořádně jsem tedy znovu zkusila umýt hlavu jen octem ale je to to samé. Nevím co mám dělat.. :(

  • admin

   Jak již bylo řečeno v přechozích kometářích, trvá to i dva měsíce, než se to ustálí. Zkuste zmírnit koncentraci a v nejhorším prostě zkonstatujete, že pro vás to není :-)

 • Dana

  Mockrát děkuju za pěkný článek, už delší dobu se rozhoduju, že tuhle metodu taky zkusím, jen jsem se chtěla zeptat, jak jste psala “do zásoby”, tak v čem to prosím uchováváte? :-)

 • petika

  Dobry den,chcem sa spytat,mam kucerave vlasy. Metoda no poo ma zaujala,rozumiem tomu ako to s tou sodou a octom funguje aj preco je dolezite cesat vlasy s tou kefou s kancimi stetinami,ale kedze mam brckave vlasy tak ich rozcesem len pri umyti.vlasy som si dnes umyla zo sodou ale na niektorych miestach mam vlasy zlepene a tazke. Asi budem potrebovat viac ako hrncek vody,aj ked som poliala celu hlavu tak mam pocit ze som nevydrhla poriadne kazdy cm hlavy .. ma tu niekto kucerave vlasy a skysal tuto metodu ? Mozem tej sody s vodou pouzit aj 3x vuac ako uvadzate,nakolko mam hustu sticu a dlhe vlasy. No citala som vela o tomto ale uz nervacimebo nikde nie je o kuceravych vlasoch..
  Dakujem za pomoc :-)

 • Katka

  Ahoj moc se mi tahle metoda libi je mi 14 a nemam rada chemii vsechno mam prirodni mamka rika ze ziju hypí stylem ačkoli ja nevim co to je :-/ chtela bych to vyzkouset vlasy mam az ke kolenum a vecne se masti takze je musim mit kazdy den a ty sampony stoji strasne moc penez :-( tak doufam ze i usporim ;-)

 • Radek

  Ahoj.Zkuste vy,co máte mastné kořínky a suché konečky po sodě a octu,použít jako kondicionér odvar z bylinek.Já používám kopřivu,lopuch,mátu,přesličku,listy pampelišky a heřmánek.Stejné poměry.Neoplachuji.Ale každý si muže samo použít bylinky které mu budou víc vyhovovat.Vlásky mám pěkné a hlavně nevypadávají a dokonce mírně podrůstají i místa kde jsem už vypelíchal☺

 • Lida

  Ahoj, chci se zeptat vlasy jsem si začala mýt na začátku prázdnin a všechno bylo dobrý. Začaly mi o trochu víc padat, ale to bych přežila. Co mi hrozně vadí jsou lupy, které se mi začaly dělat nevím co s tím a jak to řešit. Nevíte někdo, jestli je to od té sody nebo od čeho by to mohlo být?

 • Maruš

  Ahoj. Nejprve chci pochvalit krasny clanek a take se podelit se svymi zkusenostmi. Mam vlnite a asi nejjemnejsi vlasy na svete, mam jich malo a rychle se mi masti. Je mi 25 a uz par let si vlasy musim myt kazdy den rano. Jakmile se mi pres noc prelezi, tak jsou strasne splihle a od korinku mastne. Zkratka zadna radost. Metoda myti vlasu soda + ocet me zaujala vzhledem k tomu, ze uz jsem vyzkousela desitky samponu bez vysledku, nemam co ztratit. Misto octa jsem zatim pouzivala citronovou stavu a musim rict, kam se hrabou vsechny kondicionery. Nikdy jsem vlasy tak snadno nerozcesala. A co se tyce vysledku myti sodou, tak parada, vydrzely nemastne dokonce dva dny. Horsi je akorat to, ze pres noc jako klasicky splihly. Protoze sodou by se nemely vlasy myt kazdy den a ja nejak nedokazu ustat to, ze budu vetsinu tydne vypadat jako pitomec, tak si zbytek dnu myju vlasy ayurvedskym mydlem Visaka. Po umyti ale vlasy nejsou tak perfektne odmastene a druhy den uz je to hodne spatny, tak budu muset asi vymyslet neco jineho. Doufam, ze za par mesicu bude mit myti vlasu bez chemie nejake vyrazne pozitivni ucinky na kvalitu mych vlasu a vsem ostatnim experimentatorum preju hodne uspechu :-)

 • Drn

  Tak i má zkušenost…Zpočátku vlasy opravdu hrozné, ale časem se vše ustálilo.Začaly mi však dvojnásobnou rychlostí padat což je docela silné negativum.Takže po dvou měsících končím a vracím se k šampónu.

 • Monika

  Ahoj, chtěla jsem se zeptat, myji si hlavu každý den, jeden den když si jí neumyji tak jí mám mastnou. Může se soda s octem používat každý den? Nebo aspon ob den? Děkuji za odpověd.

 • Iva

  Ahoj. Vela som o “no poo” citala a nasla som aj druhu alternative k sode a octu, je to med. Vyhovuje najma tym co si farbia vlasy, lebo med uchovava farbu, zatial co soda je k farbe trosku agresivnejsia. Ja si umyvam vlasy medom. 1 lyzica medu a 3 lyzice vody – zohriat, aby sa med rozpustil a je to.

 • Alex

  super článek, vyzkouším :) jen bych se chtěla zeptat, když si nabarvíš vlasy, taky je přemyješ tímhle? Nebo normálním šamponem? Kadeřnici by se těžko vysvětlovalo, že na to nechci ty čáry máry, co tam dává ona :)

 • Iva

  Tiez som nevedela ze co a ako…Docitala som sa, ze ked si uz nafarbis, tak mas premyt vodou a potom pouzit ten kondicioner co je k tomu prilozeny. Inac by boli vlasy velmi suche. Farbim asi raz za 6 tyzdnov a vtedy jednorazovo pouzijem aj ten prilozeny kondicioner. Skusila som aj bez neho, ale vlasy boli naozaj suche.

 • Díky za info, zrovna přemýšlím jaké si vybrat

 • Marie

  Ahoj, používám sodu a ocet tři týdny, mám jemné a rovné, rychle se mastící vlasy. Jsem s metodou spokojená, vlasy hezké, určitě lepší než po šamponu. Jediný zádrhel je v silném elektrizování vlasů po umytí i kdykoliv potom, když si je rozčešu nebo svlékám tričko atd.. Neměli byste tip na to, jak elektrizování zabránit, jestli je to v poměru soda/ocet nebo v něčem jiném? Určitě chci v metodě dál pokračovat, jen bych ráda zmírnila to elektrizování. Díky.

  • Mirin

   Je nutné se uzemnit! Na zahradě vykopejte asi 1,2 metru jámu, do ní postavte 2 a půlmetrovou pozinkovanou tyč nebo trubku a zasypejte tak, aby 1,3 metru stálo kolmo nad zem. Vždy při česání nebo svlékání trička se držte tyče. V době sucha doporučuji půdu kolem tyče vlhčit.

 • MILENA

  Ahoj,používám sodu a ocet už od ledna 2015.Takže už jsou to 4 měsíce.Jsem moc spokojená,mé kroutící se vlasy jsou hebké,lesklé,prostě super!Všechny šampony jsem vyhodila a udělala jsem jen dobře.Najdete u mě jen ocet a sodu na vlasy.Již si jedlou sodou a octem začal mýt vlasy i můj muž a velice si to chválí.Dříve byl nedůvěřivý a čekal jaké budu mít zkušenosti a hlavně výsledky já.Nyní jdeme oba touto nejen mycí společnou cestou.Všem,kteří se nebojí vystoupit ze stereotypu a dovolí si vyzkoušet i něco jiného na co není reklama v televizi GRATULUJI a PŘEJI HODNĚ ÚSPĚCHŮ.

 • Ivana

  Ahoj, no poo metódu používam asi mesiac a som nadšená. Akurát namiesto sódy, ktorá je dosť agresívna používam žitnú múku. Asi 1 PL zmiešam s trochou vody do konzistencie redšieho cesta a dám na namočené vlasy. Treba si potom dať záležať na dôkladnom umytí vodou.

 • Marie

  Ahoj!

  Metodu “no poo” používám už dva roky. Interval mytí jsem prodloužila z 4-5 dnů na 6-7. Vlasy jsou bohaté, lesklé, dosáhla jsem délky, které bych nikdy před tím kvůli lámavosti nedocílila. Ráda předám své zkušenosti: – – Každé použití šampónu mi vlasy rozhodí, ihned se přemastí. Málokterá kadeřnice to pochopí. Naučila jsem se říkat, že jsem alergická na šampón a chodím do kadeřnictví s umytými vlasy.
  – Velmi záleží na tvrdosti vody. Doma mám velmi tvrdou. Soda nepůsobí tak dobře. Při pobytu v horách, kde byla voda velmi měkká, jsem s údivem pozorovala, jak soda ještě ve vlasech pění. Vlasy jsou pak sametové… Doma tedy používám vodu ze sušičky na prádlo. Má prý kvalitu blízkou destlované vodě. Zatím jsem zkusila párkrát a výsledek je lepší než u tvrdé vody.
  – Přechodné období trvalo několik měsíců. Na internetu jsem vyčetla, že až 3 měsíce, a můžu to potvrdit.

  Přeju vlasům zdar!

  • kamila mullerova

   Dobrý den,četla jsem Váš příspěvek k umývaní vlasů,pomoci sody-octa,chtěla jsem vás poprosit nebo požádat o radu,mám vlasy hodně jemné a rovné proto musím používat pěny,laky a nevím jestli se vlasy touto metodou umyjí když nepoužiji šampon.Děkuji za odpověď

 • maruška

  zkusila jsem poprvé a mám radost !!! vlasy lepší než to umytí šamponu, snad to tak bude i dále. doporučuji!!!

 • Michaela

  Také nějaký čas toto použīvám a jsem spokojená. Hledala jsem i něco místo barvení vlasů a našla vlasovou vodu.Moc jsem tomu nevěřila, ale vyzkoušela a ejhle, zafungovalo to. Během 14 dnů.Nyní mám zase původnī barvu – světle hnědá -místo šedivých.

 • Lenka

  Ahoj, prosím o radu. Když si vlasy nabarvím přelivem (není to Henna), lze ho pak smýt bez použití šamponu? Nebo jak to děláte, když si potřebujete nabarvit hlavu, čím to pak smýváte? Sodou a octem?

  Díky.

 • martina

  umyvala som kazdy den samponom, uz tyzden neumyvam nicim iba vodou idem skusit tu sodu s jablecnym o. jedna otazka ten recept ze zmiesat lyzicu sody s vodou a lyzicu octu s vodou to je na jedno umytie mnozstvo ze?

 • Mia

  Ahoj,
  tak vlasy umyté jak píšete… super, zatím :)Uvidím co bude se dít dál… jinak moc super článek:)

 • Bára

  Děkuji zakladatelce za to, že se o tento způsob mytí vlasů s námi podělila. Zkusila jsem poprvé a i já jsem nechtěla uvěřit, že se vlasy odmastily, krásně leskly a nezapáchaly. Doufám, že to tak bude i nadále. Šamponům (i když těm předraženým z bioshopů) už jsem chtěla dát sbohem dávno.

 • Jitka

  Zdravím vás všechny, o metodě “bezšamponářů” jsem se dočetla v Pravém domácím časopisu, článek mi udělal velkou radost, protože postupně vyřazuji chemii z mého těla. Šampon byl tím posledním bodem, který jsem potřebovala nahradit. Vyzkoušela jsem i sodu s octovým oplachem, pak jsem začala s kašičkou ze žitné mouky s vodou, jak už tady bylo též řečeno. Občas si vlasy opláchnu jen samotnou vodou. Už je nebarvím, nechávám je odrůst do původní barvy. Vlasy se mi probouzejí k životu a je nádherné je při tom pozorovat. Šampon už nepotřebuji a jsem tomu moc ráda. Bez chemických násilností je život opravdu radostnější. V přírodě najdeme vše potřebné. Jen je třeba se k ní navrátit. Děkuji všem za všechno.

Zanechte komentář

  

  

  

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>